3D CT

Mit mutat a CT felvétel?

A hagyományos panorámafelvétellel szemben a CBCT felvétel segítségével a csontszövet minden dimenzióját tanulmányozni tudja a kezelőorvos. A 3 dimenziós felvétel nagyságrendekkel több információval szolgál: az implantációra készülő szakember például világosan láthatja, elegendő hely van-e a beültetendő fogászati implantátum számára mind a három dimenzióban avagy sem. Ami a panorámafelvételen megfelelő mennyiségű és minőségű csontszövetnek tűnik, arról a 3 dimenziós felvétel kimutathatja, hogy adott esetben a csont vastagsága nem elegendő a biztonságos beültetéshez. Ez csupán egy példa a sok közül arra, miért kérnek a szakemberek egyre gyakrabban CBCT felvételt a kezelések előtt vagy közben.

DEXIS OP 3D LX a cone beam technológia következő generációja

Röntgen laborunk a jelenlegi legmodernebb DEXIS (korábban KaVo) OP 3D LX berendezéssel rendelkezik, mely már az AI technológiát alkalmazza a felvételek készítésekor, innovatív SMARTVIEW funkciója pedig egyszerűsíti a képrögzítést a hatékonyabb betegellátás érdekében.

A 3D technológiára épülő multimodalitású képalkotó platform lehetőségei a fogászati felvételi igények teljes spektrumát lefedik, az endodontiától a legösszetettebb implantációs esetekig.

Ez az új generációs rendszer rugalmas látómezőt (FOV) kínál, a készülékkel többféle felvétel is készíthető: 5 x 5 cm-es részleges, 3-4 fogról készülő felvételtől egészen a 15 x 20 cm-es teljes arckoponya CBCT–ig, ami jelenleg a legnagyobb látómező a DEXIS OP 3D-n.

A 15×20 cm-es, teljes arckoponya felvétel mindössze egyetlen exponálással készül, nem két felvétel összefűzésével, ezáltal alacsonyabb a sugárterhelés.

Milyen esetekben lehet szüksége egy 3 dimenziós CBCT felvételre?

Ezt minden esetben a kezelőorvosa kéri, jellemzően az összetettebb beavatkozások előtt. Egy mikroszkópos gyökérkezelésnél, implantációnál, csontpótló műtétnél, egyéb szájsebészeti beavatkozásoknál a kezelőorvosnak sokkal több információra van szüksége, mint amit egy 2 dimenziós röntgenfelvételen láthat, ezek az információk befolyásolhatják a beavatkozások – és ezáltal a kezelés – sikerességét.

Miért nem elegendő minden esetben a panoráma röntgenfelvétel?

A panorámafelvétel nagyon sok esetben elegendő információval szolgál az adott kezeléshez. Ám a panorámaröntgen a berendezés gyártójától függően a kép különböző pontjain más-más arányban torzít. Az elemzést nehezítő további körülmény, hogy a detektor és a sugárforrás között található anatómiai képletek rávetülnek a képre, ezáltal bizonyos részletek nem is láthatók. A CBCT ezzel szemben pontosan 1:1 arányú felvételt készít, és kiküszöböli a rávetülési problémát.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a CBCT felvétel nem helyettesíti a panorámaröntgent, mindkettő különböző, de ugyanolyan fontos információkat tartalmaz a kezelőorvosa számára.

A CBCT a medical CT-nél is jobb megoldást jelent?

A hagyományos orvosi CT-berendezésektől a páciensek elsősorban a sugárterhelés miatt idegenkednek. A CBCT esetén megnyugtató lehet számukra az a tény, hogy CBCT felvétel elkészítése közben a medical CT sugárterhelésének alig 1%-a éri a pácienst. A CBCT 10-40 másodperc alatt készíti el a felvételt (a hagyományos készülékkel ez hosszú perceket venne igénybe), mégpedig úgy, hogy nem exponál folyamatosan, hanem csak bizonyos szögeknél értékel – ez az oka annak, hogy a sugárterhelés összehasonlíthatatlanul alacsonyabb a hagyományos CT használatával szemben.